معرفی کتاب: 152      انتشارات سلمان آزاده: چاپ و طرح امروز


 
دیپلماسی و امنیت ملی آسیای غربی در سال ۱۳۹۸

دیپلماسی و امنیت ملی آسیای غربی در سال ۱۳۹۸

دکتر سید سلمان صفوی / 266 صفحه

در کتاب دیپلماسی و امنیت ملی آسیای غربی در سال ۱۳۹۸، رویداهای مهم سیزده کشور شامل: ایران، آذربایجان، افغانستان، امارات، پاکستان، ترکیه، سوریه، عراق، عربستان، عمان، لبنان، مصر یمن، بوسیله کارشناسان مرکز بین‌المللی مطالعات صلح تحلیل و تبیین شده است.

برخی رویدادهای این کشورها دارای تاثیرات گسترده منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است که چکیده آن از نظر نویسندگان مقالات از قرار ذیل است.

جمهوری آذربایجان: تحولات و رخدادهای سیاسی و امنیتی جمهوری آذربایجان، از جایگاه ویژگی برخوردار بوده و نقش کلیدی در راهبردهای کلان آذربایجان دارند. یکی از مهمترین تاثیرات قره‌باغ در تحولات سیاسی و امنیتی آذربایجان، افزایش نظامی‌گری در آذربایجان است، در سال 1398 تغییرات متعددی را در ساختار حاکم این کشور ایجاد کرد. یکی از مهمترین رخدادهای سال 98 کاهش سهم فروش نفت در بودجه‌ی این کشور و افزایش 5/16 درصدی گردش تجارت خارجی این کشور بود. جمهوری آذربایجان در سال 1398 دستاوردهای مختلفی در عرصه بین‌المللی داشت، روابط دو جانبه و چند جانبه‌ای که بر پایه تقویت روابط با کشورهای مهم منطقه از جمله روسیه، ترکیه و ایران انجام پذیرفت و همچنین روابط خود را با اتحادیه اروپا و ایالات متحده به عنوان متحدان این کشور تقویت کرد.

افغانستان: در سال 1398 هفدهمین دوره فعالیت مجلس نمایندگان افغانستان، بدون حضور 31 نماینده آغاز بکار کرد. همچنین شاهد انتخابات ریاست جمهوری و تداوم اختلاف و تشكیل دو دولت موازی، اختلاف شدیدی بین دو جناح اصلی دولت وحدت ملی (غنی و عبداله) و تشكل دولت‌های موازی موجب شکل‌گیری خلاء قدرت در افغانستان شد. همچنین توافق‌نامه صلح آمریکا و طالبان در افغانستان سرانجام پس از ۱۹ سال جنگ آمریکا با افغانستان، در دوحه قطر امضا شد كه قدم اول در روند طولانی دستیابی به صلح به شمار می‌رود. به علاوه اقتصاد افغانستان در سال 2019 9/2 درصد رشد کرد و پیش‌بینی می‌شود در سال 2020، 3/3 درصد رشد کند. اما افزایش فقر، اقتصاد لاغر و فقدان فرصت‌های اقتصادی اجرای موفقیت‌آمیز هرگونه توافق صلح با طالبان را به چالش می‌کشد. افغانستان در سال 1398 دارای روابط خارجی رو به توسعه‌ای با كشورهای منطقه و جهان بود و در روابط با ایران نیز این تداوم داشت...


فهرست مطالب

دیپلماسی و امنیت ملی آسیای غربی در سال ۱۳۹۸

مقدمه

ایران: سید سلمان صفوی

آذربایجان: احسان شاهحسینی

افغانستان: علی رمضانی بونش

امارات: روحالله سوری

پاکستان: احسان تقوایینیا

ترکیه: مائده اركان

سوریه: وحید سلوكی، مریم خالقی‌نژاد

لبنان: مریم وریج کاظمی

عراق: مریم خالقی‌نژاد

عمان: فاطمه خادم شیرازی

عربستان: مصطفی مطهری

مصر: داود احمدزاده

یمن: پدرام هدایتی

 

انتشارات سلمان آزاده / چاپ و طرح امروز
تلفن:
/ ۲۲۸۶۹۲۱۷ / ۲۲۸۴۶۱۵۳ / ۲۶۶۴۴۶۲۵ /
/ ۸۸۳۹۲۳۵۷ / ۸۸۳۹۲۴۸۲ / ۸۸۳۸۲۵۱۶ /
ایمیل انتشارات:
sa22869217@gmail.com
ایمیل آکادمی‌مطالعات ایرانی لندن:
philosophy@iranianstudies.org
تلگرام: chapemruz 09212344202
Share on Facebook
Inatagram

صفحه اول سایت انتشاراتچاپ و طرح امروزمحاسبه هزینه صفحه‌آرائیمحاسبه هزینه چاپ کتابآموزش مراحل تولید کتابنحوه سفارش چاپ کتابآموزش صفحه آرائیآموزش طراحی جلدقطع کتاب و اصطلاحات آن ● ایجاد/ تصحیح سفارش و مراحل چاپلینک‌های سریع: نقشه سایتمشاهده پیشرفت مراحل چاپآموزش فتوشاپ: از مبتدی تا حرفه‌ایآموزش صفحه‌آرائی با وردارسال اطلاعات خرید کتاب

انتشارات سلمان آزاده: چاپ و طرح امروز