قطع کتاب
اصطلاحی است که ‌بیانگر ابعاد کتاب است. برای مثال بجای ‌کتاب ۱۷ در ۲۴ میگویند وزیری. بعبارت دیگر قطع وزیری کتابی است که ‌معمولا عرض آن ۱۷ و ارتفاع ‌آن ۲۴ سانتیمتر است

عطف
به لبه عمودی کتاب‌ که ‌اوراق کتاب بآن چسب خورده‌اند عطف میگویند. عرض عطف تابعی از تعداد صفحه و ضخامت کاغذ متن کتاب است‌. برای مثال عرض عطف برای کاغذ ۷۰ گرمی هر ۲۰۰ صفحه ۹ میلیمتر و برای کاغذ ۸۰ گرمی ۱۰ میلیمتر است.

وزن جلد و کاغذ
وقتی گفته‌ می‌شود جلد ۲۵۰ گرمی یا کاغذ متن ۷۰ گرمی، منظور وزن یک متر مربع از مقوا یا کاغذ است. طبیعتا هرچه این رقم بیشتر باشد ورق ضخیم‌تر و وزن و هزینه‌ی چاپ کتاب بیشتر می‌شود. معمول‌ترین نوع کاغذ از نظر بافت، کاغذ تحریر و گلاسه است که گلاسه در دو نوع براق و مات وجود دارد‌.

سلوفون
لایه پلاستیکی شفاف و بسیار نازکی که روی جلد می‌کشند و علاوه بر استحکام جلد آنرا قابل تمیز کردن هم می‌کند. انواع معمول سلوفون عبارتند از مات و براق. سلوفون در ضخامت‌های متفاوت و بعضا با بافت خلص ارائه می‌شود‌.

شومیز
صحافی با جلد ‌مقوایی (معمولا ۲۰۰ تا ۳۵۰ گرمی) را صحافی شومیز می‌گویند. جلد شومیز یک مقوای قابل انعطاف است و اکثرا سلوفون می شود تا علاوه بر استحکام بیشتر قابل تمیزکردن هم باشد.

گالینگور
صحافی با مقوای سخت را گالینگور میگویند. جلد گالینگور غیرقابل انعطاف و هزینه و پایداری جلد گالینگور بیش از شومیز است.

طلاکوب
جلد گالینگور که با روکش پلیمری پوشانده می‌شود و نوشته‌ها با رنگ طلایی یا نقره‌ای توسط کلیشه روی آن کوبیده یا چاپ می‌شوند.

سلوفون سخت
جلد گالینگور که با مقوای سخت ساخته شده، اما روی آن طرح جلدی که روی کاغذ نازک چاپ و سلوفون شده را می‌چسبانند و جلد ظاهر چهار رنگ و زیبایی پیدا می‌کند.

بدرقه
اولین و آخرین کاغذ جلد گالینگور که عموما با کاغذ سنگینتر و مرغوب‌تر از متن اصلی تهیه می‌شود و محافظ اتصال جلد با متن است.

چاپ تک‌رنگ
در غالب موارد منظور چاپ با رنگ مشکی است و ارزانترین جاپ از لحاظ جوهر/ تونر لستفاده شده است.

چاپ دو رنگ
چاپ با استفاده از دو رنگ. مزیت این نوع چاپ اینست که تعداد زینک استفاده شده نصف چاپ چهار رنگ و هزینه لیتوگرافی آن نیز نصف می‌شود و این درحالی است که خریدار کتاب را بصورت رنگی مطالعه می‌کند. طیف هر رنگ تنها یک رنگ محسوب می‌شود، برای مثال آبی آسمانی تا تیره فقط یک رنگ محسوب می‌شود.

چاپ چهار رنگ
چاپ با استفاده از چهار رنگ سایان cyan، مجنتا magenta، زرد yellow و سیاه که اصطلاحا CMYK نامیده می‌شود و می‌تواند تمامی طیف رنگ‌ها را پوشش دهد‌.

چسب سرد و گرم
در اکثر صحافی‌ها (چاپ دیجیتال یا افست) از چسب گرم استفاده می‌شود. چسب گرم ماده پلیمری است که در اثر حرارت ذوب شده و بین جلد و ورق‌های کتاب قرار می‌گیرد و پرس می‌شود. بافت چسب گرم سخت و با انعطاف کم است. چسب گرم طی کمتر از چهار ثانیه سخت شده و پس از ده ثانیه جدا کردن آن از کاغذ و جلد بدون صدمه به کاغذ و جلد غیرممکن است.
چسب سرد عمدتا در صحافی دستی لستفاده می‌شود. حلال آن آب است و برای خشک شدن نیاز به زمان طولانی دارد‌. جنس چسب سرد شبیه چسب چوب است. در صحافی گالینگور با عطف گِرد عموما از چسب سرد استفاده می‌شود.

چاپ دیجیتال
چاپ کتاب در تیراژ کم حتی یک نسخه.
مولفین، ناشرین، اساتید دانشگاه، دانشجویان، سازمان ها، موسسات و شرکت ها در بسیاری موارد نیاز به چاپ تعداد محدود کتاب دارند. کیفیت کتاب چاپ شده به این روش نظیر چاپ افست است. در بخش نمونه کتب چاپ شده تصاویر برخی کتابهای چاپ شده بروش دیجیتال قابل مشاهده است.
با وجود این که هزینه چاپ دیجیتال بالاتر از افست است به دو دلیل از این روش در جهان (نظیر سایتهای معروفی چون آمازون) استفاده می شود. دلیل اول نیاز به تیراژ کم است. چاپ ۵۰ جلد از یک کتاب بصورت افست بسیار پرهزینه است و چند برابر چاپ دیجیتال آن هزینه خواهد‌ داشت. دلیل دوم جمع سرمایه گذاری ناشر یا مولف ‌است. برای مثال کتابی که در ‌چاپ افست ۱۰۰۰ نسخه آن ۳ میلیون تومان سرمایه نیاز دارد و احتمال فروش آن کم است اگر ۲۰۰ نسخه دیجیتال با هزینه یک میلیون تومان چاپ شود علاوه بر صرف هزینه کمتر، ریسک فروش آن نیز پایین تر خواهد بود. مواردی نظیر تست بازار، ارائه تعداد محدود برای سمینارها و مانند آن، کتب ترمی دانشگاهی و مانند آن توسط چاپ دیجیتال قابل ارائه است.
صحافی کتاب بصورت شومیز (جلد‌مقوایی با سلوفون و صحافی چسب گرم)، سلوفون سخت (جلد سخت گالینگور با روکش چاپ شده جلد) و جلد گالینگور طلاکوب قابل ارائه است.

چاپ افست
چاپ کتاب با دستگاه‌های صنعتی و در تیراژ بالا.
برای چاپ با تیراژ بالا به صرفه است از چاپ افست استفاده شود. در تیراژهای کم افست، در بخش نرم افزار محاسبه هزینه چاپ، قیمت چاپ افست را با چاپ دیجیتال هم مقایسه کنید، چون در تیراژ کمتر از ۵۰۰ نسخه اکثرا چاپ دیجیتال به صرفه تر خواهد بود.
تنوع صحافی نظیر چاپ دیجیتال قابل ارائه است.

زینک
زینک عموما ورقی فلزی است که در لیتوگرافی طرح مورد نظر برای چاپ را روی آن کپی می‌کنند و در چاپ افست از آن استفاده می‌شود. برای چاپ رنگی به ازای هر رنگ باید یک زینک تهیه کرد. به همین دلیل چون چاپ تک‌رنگ فقط یک زینک دارد هزینه لیتوگرافی آن یک چهارم چاپ چهار رنگ است.

بند‌ کاغذ
بند‌ کاغذ اصطلاحی است که برای بسته‌بندی کاغذهای برش نخورده که در کارخانه تولید شده استفاده می‌شود. یکی از ابعاد معمول بندهای کاغذ ۱۰۰ در ۷۰ است که برای کاغذهای سری B استفاده می‌شود و برای مثال یک ورق آن به ۱۶ ورق B5 برش می‌خورد. مورد دیگر بندهای ۶۰ در ۹۰ است که برای کاغذهای سری A استفاده می‌شود و یک ورق آن به ۸ ورق A4 یا ۴ ورق A3 برش می‌خورد. معمولا تعداد ورق هر بند از ۱۲۵ تا ۵۰۰ ورق است که هرچه وزن کاغذ کمتر شود تعداد آن در یک بند بیشتر می‌شود. کاغذهای ۷۰ و ۸۰ گرمی در بندهای ۵۰۰ ورقی عرضه می‌شوند. اکثرا ۲۱ بند کاغذ را روی یک پالت بسته بندی و حمل می‌کنند.

چون در بسیاری موارد قیمت کاغذ را به کیلوگرم می‌گویند، وزن یک بند کاغذ یا مقوا به این صورت محاسبه می شود:
وزن یک بند به کیلوگرم= (طول به سانتیمتر) × (عرض به سانتیمتر) × (وزن کاغذ به گرم در مترمربع) × (تعداد ورق در یک بند) {تقسیم‌بر} ده‌میلیون

مثلا برای کاغذ ۶۰ در ۹۰ هفتاد گرمی که هر بند آن ۵۰۰ ورق است:
وزن یک بند = 60x90x70x500/10,000,000
وزن یک بند = ۱۸.۹ کیلوگرم

ذکر مطالب آموزشی این سایت بدون آدرس‌دهی کامل
اکیدا ممنوع است

◇صفحه‌اول ◇محاسبه‌هزینه‌چاپ ◇سفارش‌چاپ ◇محاسبه‌هزینه‌صفحه‌آرائی ◇نمونه‌های‌چاپ ◇معرفی‌کتاب ●آموزش‌مراحل‌آماده‌سازی‌کتاب ◇کاتالوگ‌ما ◇طراحی‌وچاپ‌کالای‌تبلیغاتی ◇ماشین‌حساب ◇تماس‌باما ◇تماس‌تلگرام ◇انتشارات‌سلمان‌آزاده


❍ چاپ کتاب بصورت دیجیتال با جلد ۴ رنگ و سلوفون و صحافی چسب گرم 
❍ چاپ کتاب بصورت افست در تیراژ بالا، تکرنگ، دو رنگ و چهار رنگ

❍ تکثیر کتب قدیمی و نایاب

❍ چاپ مجله 4 رنگ (متن و جلد رنگی)

❍ صحافی جلد شومیز ۲۵۰ گرم گلاسه چهاررنگ با سلوفون

❍ صحافی جلد گالینگور به دو صورت جلدسازی و طلاکوب

❍ طراحی آرم، کاتالوگ، کاراکتر، بسته‌بندی، کارت ویزیت، سربرگ، ...

❍ خدمات قبل از چاپ: صفحه‌آرایی، طراحی جلد، اسکن، ...

❍ اخذ شابک از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فیپای کتابخانه ملی

اصطلاحات آماده سازی و چاپ کتاب

تهران. خیابان شریعتی. روبروی پارک شریعتی. پلاک ۹۷۵. واحد یک
22846153 - 26644625 - 22869217 - 88392516 - 88392482
chap.emruz@gmail.com
Telegram: @chapemruz // 0921-234-4202
www.chap-emruz.com © Mar 2022


اصطلاحات آماده سازی و چاپ کتاب

چاپ و طرح امروز: اصطلاحات آماده سازی و چاپ کتاب

○ چاپ کتاب از یک تا پانصد نسخه ○ چاپ دیجیتال کتاب ○
چاپ کتاب در تیراژ بالا ○ محاسبه آنلاین هزینه چاپ کتاب ○

محاسبه هزینه چاپ کتاب ○ محاسبه آنلاین هزینه چاپ کتاب بصورت دیجیتال ○

ارسال اینترنتی فایل کتاب و دریافت کتاب چاپ شده در شکل و ابعاد (قطع) استاندارد ○

سفارش غیر حضوری چاپ کتاب ○ اسکن، صحافی ○

 تکثیر دانشجویی ○ تخفیف ویژه ناشرین ○ بازسازی کتب قدیمی ○

صفحه آرایی ○ طراحی جلد ○ طراحی کاتالوگ ○

طراحی آرم و لوگو ○ نرم افزار اندروید ○ شابک ○ فیپا ○

کتابخانه ملی ○ وزارت ارشاد  ○   وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ○

چاپ افست ○ انجام تمام مراحل چاپ و نشر کتاب ○ چاپ دیجیتال و افست کتاب ○

محاسبه دقیق و به‌روز هزینه چاپ کتاب ○ چاپ و نشر ○ قیمت‌های به‌ روز ○

سفارش چاپ آنلاین دیجیتال کتاب ○ بهترین خدمات چاپ دیجیتال کتاب را تجربه کنید ○ نشر کتاب ○

چاپ ○ سامانه آنلاین و خودکار محاسبه هزینه چاپ کتاب ○

قیمت به روز ○ خدمات نوین چاپ ○ محاسبه آنلاین هزینه چاپ کتاب ○

اصطلاحات آماده سازی و چاپ کتاب